W jaki sposób zacząć inwestować, by nie stracić? O jakiego rodzaju zasadach musimy pamiętać przez cały czas?

Posted on 28/07/2017 12:46pm

Jest sporo sposobów, żeby poprawić własne życie, natomiast nierzadko miast z nich korzystać wolimy zadowolić się półśrodkami. Tymczasem, żeby zacząć coś ciekawego w życiu powinniśmy pomyśleć chociażby o ciekawym kursie, który pomoże nam znaleźć lepszą pracę. Takim kursem jest przykładowo cisco kurs. Inne sposoby są także ciekawe, lecz najpopularniejszym jest rozpoczęcie inwestowania. W jaki sposób się jednak do tego zabrać, żeby otrzymać wymierne rezultaty?

Giełda w Tokio
Author: Stéfan
Source: flickr.com
Przed dokonaniem inwestycji w fundusz musimy ustalić horyzont czasowy, a następnie określić cele, które chcielibyśmy osiągnąć. Jeżeli za jakiś czas będziemy potrzebować gotówki to dobrze jest zdecydować się na fundusze bezpieczne, chodzi tu o fundusze obligacyjne. Jak zaś mamy w planach długoterminowe lokowanie najlepiej zdecydować się na bardziej ryzykowne produkty, to znaczy fundusze akcyjne albo towarowe. Świetna szkoła inwestowania to bez wątpienia sprawdzenie jednego, jak i drugiego typu funduszy, ale rzecz jasna z głową - rozwijaj się z Comparic: kalendarz szkoleń (kalendarz szkoleń).

Następnie najlepiej zapoznać się z rodzajem oraz profilem funduszu, w jaki planujemy inwestować. Warto poznać jego strategię zarządzania, opłaty, a również skuteczność zarządzających. Tego typu wiedza powinna rodzić zaufanie, przecież powierzamy komuś swoje pieniądze. Powinniśmy koniecznie sprawdzać wyniki, a następnie porównywać je z konkurencją. Przesadnie duże różnice są sygnałem ostrzegawczym o pewnych ważnych zmianach lub błędach.

Niezbędnie należy dopasować rodzaj funduszu do ryzyka. W takim celu musimy sprawdzić, ile wynosiły w przeszłości największe procentowe spadki wyceny od szczytu dołka w wybranym funduszu. To może nam uświadomić, że możliwe są podobne zdarzenia. Amortyzujmy ewentualne zagrożenia za pomocą dywersyfikacji portfela.

Co to oznacza? Zamiast wrzucać całe środki do jednego funduszu dobrze jest podzielić je na części i przeznaczyć na zakup jednostek innych funduszy. Pamiętajmy jednocześnie, że historyczne wysokie stopy zwrotu funduszu nie dają gwarancji identycznych wyników w przyszłości. A to dlatego, iż rynki potrafią być zmienne oraz kapryśne, natomiast zachowania inwestorów nieprzewidywalne. Fundusz, który jest w czołówce w tym roku, w następnym już może plasować się na szarym końcu, zwłaszcza jak wewnątrz niego mają miejsce zmiany - zarządzających lub polityki inwestycyjnej.

Tags: kurs, Ryzyko, fundusz, konkurencja, zagrożenia