Sytuacja na rynku pracy

Posted on 28/07/2017 3:08pm

Przeciętny człowiek, na słowo „programista”, myśli o osobie pracującej osobiście nad procesem tworzenia aplikacji komputerowej. Jak pokazuje rynek zatrudnienia swoją rozbudowaną ofertą skierowaną właśnie dla programistów – jest to skojarzenie mylne, a określenie „programista” jest o wiele szersze. Tym słowem określa się już nie tylko ludzi tworzących programy komputerowe, ale również programy mobilne oraz przeznaczone do działania na stronach WWW.

Pisanie na klawiaturze
Author: Rainer Stropek
Source: http://www.flickr.com
Różny jest także zasięg prac nad kodem, w szczególności przy niezwykle złożonych projektach, gdzie programistów dzieli się na grupy odpowiadające za wybrane części kodu, bądź funkcje aplikacji. Na terenie Polski pojawia się coraz więcej ofert pracy dla programistów, zatrudniający oferują również zachęcające warunki zatrudnienia.

Jak odszukać programistę?Otwarte granice i ogólna znajomość różnych języków otwiera różne drzwi dla wykształconych i młodych ludzi, zatrudniający chcący zatrzymać w kraju specjalistów oferują płace na poziomie europejskim, jak również różnego rodzaju dodatki jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Ewentualny pracodawca szukając specjalisty od programowania w ogłoszeniu powinien zawrzeć dwa zasadnicze wymagania – język programowania, którym ewentualny pracownik musi się komunikować, oraz zakres obowiązków. Jak się bowiem okazuje nad kodem źródłowym programu lub aplikacji pracuje się na różne sposoby. Wyraźnym przykładem jest stanowisko testera oprogramowania, zobacz: http://www.itkontrakt.pl/praca-tester-oprogramowania-poszukiwany (http://www.itkontrakt.pl/praca-tester-oprogramowania-poszukiwany). Jest to niezwykle odpowiedzialna praca, tester ma za zadanie skontrolować program, bądź jego część w poszukiwaniu ewentualnych niedociągnięć. Wymaga to nie tylko wyspecjalizowanej wiedzy, ale i właściwego podejścia do każdego zadania.

Atrakcyjne oferty na rynku pracyPolska to atrakcyjny kraj dla potentatów branży IT, dlatego też coraz większa liczba międzynarodowych korporacji tworzy tu własne placówki. Dla pracodawcy niejednokrotnie oznacza to mniejszy koszt przy zachowaniu wysokiej jakości pracy, z kolei dla zatrudnionych daje to szansę na rozwój i wyjazd do doliny krzemowej. Programiści na terenie Polski na tle odmiennych zawodów mogą poszczycić się bardzo pokaźnymi płacami oraz dużą możliwością awansu czy rozwoju osobistego. Najlepsi specjaliści od programowania w swojej dziedzinie zarabiają nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.Tags: praca, programowanie, IT, Programiści