Opinie użytkowników, czyli jakimi sposobami poprawić efekty sprzedażowe

Posted on 18/08/2017 10:39am

Każdy, kto decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej planuje osiągać jak najlepsze wyniki. Bez względu na to, czy sprzedaje się książki, galanterię skórzaną czy oferuje luksusowe usługi fryzjerskie – zdanie klientów zawsze się liczy. Aby je poznać, zdecydować się można na badania marketingowe. Badanie satysfakcji klientów przeprowadzić można oczywiście samodzielnie.

obsługa klienta
Author: Dennis Yang
Source: http://www.flickr.com
Należy w tym celu zbudować na przykład ankietę, w której klienci będą mogli ocenić asortyment oraz jakość obsługi. Dużo jednak korzystniejszym rozwiązaniem, które pozwala osiągnąć wiarygodniejsze wyniki, jest skorzystanie z pomocy firm, dla których badania marketingowe są podstawą działalności. Firmy tego rodzaju zatrudniają fachowców z zakresu badań społecznych, którzy dysponują rozległą wiedzą, a nieraz i doświadczeniem, co pozwala im na tworzenie badań profesjonalnych i wiarygodnych. Zazwyczaj badanie satysfakcji klientów prowadzi się przy pomocy profesjonalnie przygotowanych ankiet (zobacz jak działa badanie). Następnie znajdujące się w nich odpowiedzi są analizowane, w efekcie czego możliwe jest wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Badania marketingowe nie tylko pozwalają poznać zdanie klientów na dany temat, ale również pozwalają na wprowadzenie pożądanych przez klientów zmiany. W konsekwencji ci, którzy nie rezygnują z oferty danej firmy czy sklepu będą bardziej zadowoleni. Na skutek badań marketingowych można między innymi dowiedzieć się, co dla klientów ma największe znaczenie, a co schodzi jednak na dalszy plan. Pytania w ankiecie powinny być zarówno otwarte, jak i zamknięte. Za sprawą tego zdanie klientów zostanie wyrażone w możliwie najdokładniejszy sposób.badanie satysfakcji
Source: pixabay.com
Marketingowe badania nie są tanie. Jeśli prowadzi je solidna firma z wyrobioną na rynku pozycją, należy liczyć się z niemałymi wydatkami. Jednak wydatek ten może rzeczywiście się opłacać i bardzo szybko zwrócić. Dzięki badaniom marketingowym można bowiem dostosować swoją działalność do preferencji klientów oraz dowiedzieć się, co zniechęca ich do robienia zakupów w danym sklepie czy korzystania z usług danej firmy. A to podstawowy krok do tego, aby zintensyfikować osiągane zyski. W konsekwencji można zwyczajnie zarobić o wiele więcej.

Tags: firma, usługi, marketing, ankieta, oczekiwania